Loader

Geleceği Sağlam Adımlarla İnşaa Ediyoruz

Bu 5 Teknoloji İnşaat Sektörünün Yüzünü Değiştiriyor

Bu 5 Teknoloji İnşaat Sektörünün Yüzünü Değiştiriyor

Son zamanlarda, yenilikçi inşaat şirketleri, sanal gerçeklik, drone, yapay zeka, 3D baskı ve çok daha fazlasını kullanarak teknolojinin gücünden yararlanmaya başladı.

Genel olarak inşaat sektörü, projelerin planlanması ve tamamlanması yıllar aldığı için yeni çıkan teknolojileri benimseme konusunda geleneksel bir tereddüte sahiptir.

Ancak son zamanlarda, yenilikçi inşaat şirketleri, sanal gerçeklik, İnsansız Hava Aracı (drone), yapay zeka, 3D baskı ve çok daha fazlasını kullanarak teknolojinin gücünden yararlanmaya ve bunu gerçekleştirmeye başladı.

İnanılmaz teknolojik gelişmeler sayesinde, verimlilik ve üretkenliği optimize ederek, planlamadan inşaata kadar her aşamada büyük bir değer üretilmektedir.

Gerçekten de, sektördeki birçok kişi on yıl içinde bir inşaat sahasının çok farklı görüneceğini tahmin ediyor.

İşte inşaat dünyasında oyunun kurallarını en çok değiştiren 5 teknoloji:

1. İnsansız Hava Aracı (İHA) / Drone
Otonom Drone / İnsansız Hava Araçları inşaat sahalarını dijital olarak haritalamak ve daha yüksek bir doğruluk düzeyi sağlamak için kullanılıyor. Seymourpowell'dan Shakti Shaligram'a göre, “Drone’lar inşaat döngüsünün birçok parçasının hızını, doğruluğunu ve güvenlik standartlarını önemli ölçüde artırabilir.

Drone’lar, bir saha üzerinden uçarak ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekerek veri toplar. Uzman teknisyenler fotogrametri kullanarak fotoğraflardan yüksek kaliteli nokta bulutları ve 3D modelleri çıkarabilir. Bu daha az hataya ve zaman çizelgesinde aylardan günlere kadar bir azalmaya neden olur ve hatta bazı durumlarda saatlere.

Makine zekasının ortaya çıkmasıyla, Drone’lar daha akıllı ve daha yetenekli hale geliyor. Gerçek zamanlı engellerden kaçınma, jest tanıma ve tam otomatik uçuş, bilim kurgu alanı olarak kullanılıyordu, ancak bugün 450 sterlinlik bir drone bu özellikleri taşıyor. ”

2. Yapı Bilgi Modellemesi / Building Information Modelling (BIM)

Bütçeyi aşmamak her büyüklükteki inşaat projesi için yüksek bir önceliktir ve binaların fiziksel ve işlevsel özelliklerinin sayısal temsillerinin üretilmesini ve yönetilmesini içeren bir işlem olan Yapı Bilgi Modellemesi (Building Information Modelling- BIM) önemli ölçüde yardımcı olmaktadır.

Dijital bir inşaat şirketi olan Elecosoft'un CEO'su Jonathan Hunter “Birleşik Krallık hükümetinin BIM girişimini 2016 yılında zorunlu hale getirilmesinden bu yana, sektörün modernizasyonu iyi bir şekilde devam ediyor ve endüstrinin dünya çapındaki geleceğini şekillendiriyor. BIM, inşaat müteahhitleri, orta ölçekli inşaat şirketleri ve konut inşaatçıları tarafından benimseniyor, çünkü ekonomik hale geliyor ve faydaları elle tutuluyor” dedi.

Gelecek daha çok şey var. Şöyle ekliyor: “BIM inşaat verilerinin geleceği, bina ömrü boyunca öngörü ve otomatik bakım programlarını desteklemek için kullanılacaktır. Örneğin, mülk yöneticisi BIM verilerini bina yaşam döngüsünün operasyon ve bakım aşamasına kadar yapı programından geçirerek orijinal inşaat detaylarındaki tüm servislerin, demirbaşların ve bağlantıların kurulum tarihleri, sertifikaları, servis aralıkları vb. ile birlikte yerini de bilecektir.

3. 3D baskı / 3D-printing

Birkaç ay önce, NASA, Orion uzay aracını inşa etmek için 100'den fazla 3D baskı parça kullanacağını duyurdu.

Dünyada, ilk 3D baskı bina Aralık ayında Kopenhag merkezli 3D Printhuset tarafından tamamlandı.

Goldacre'den bir ortak olan David Bloom şunları söylüyor: “İnşaat maliyetlerini azaltmanın bariz avantajlarından biri olan 3D baskı kullanımı, kablosuz sensörlerin bir yapının duvarlarına gömülmesini, teknolojinin tam entegrasyonunu ve akıllı binalar için gerekli ortamın inşa edilmesini mümkün kılıyor.”

4. Akıllı cihazlar / Smart devices

Google’ın ünlü İnflatable Office alanının arkasındaki süper-yenilikçi mimari firma Penson’un kurucusu Lee Penson’a göre: “Teknoloji sizi uçurur. Potansiyelin kilidini açar ve size özgürlük verir, ama buna bağlı olmalısınız. ”

Yapım aşamasında akıllı cihazların kullanılmasını savunan Penson, “Bir iş peşinde koşmak - son dakika ayarlamaları ve küçük hatalar için bir projeyi kontrol etmek çok fazla zaman alabilir, ancak yeni geliştirilen uygulamalar ve mobil tabanlı çözümler bilgiyi girmek için sadece daha hızlı değil, aynı zamanda hiçbir bilginin kaybolmadığından emin olacağınız kağıtsız bir sistem demektir. Bilgi şantiyede ve ofiste başkaları tarafından anında okunabilir” dedi.

5. Sanal gerçeklik / Virtual reality (VR)

Mimarlar, ev alıcıları, proje yöneticileri ve diğer paydaşlar, yapıların sanal gerçeklik (VR) yoluyla bitmiş olarak görselleştirilmesinden faydalanmaktadır.
Spinview Global'in başkanı Geoff Sutton şunları söylüyor: “VR, gayrimenkul ve inşaat dünyasında iş dönüşümü için büyük fırsatlar yaratıyor. Örneğin, emlak acenteleri VR kulaklıklarını kullanarak birçok özelliği gezebilir ve araziyi ziyaret etmeden renk şemalarını, tasarımları ve potansiyel yenilemeleri değiştirmek için modelleme tekniğini kullanabilir.