Loader

Geleceği Sağlam Adımlarla İnşaa Ediyoruz

İnşaat Mühendisliği Nedir? | Yapı Mühendisliği Tarihi

İnşaat Mühendisliği Nedir? | Yapı Mühendisliği Tarihi

İnşaat mühendisleri, köprüler, barajlar ve diğer küçük, büyük ölçüdeki altyapı projeleri gibi yapım işlerinin tasarım ve inşa sürecinde görev alırlar.

İnşaat Mühendisliği, üstyapı ve altyapı projelerinin tasarlamasını, uygulamasını ve inşasını profesyonel anlamda yapan meslek grubudur. İnşaat Mühendislerinin çalışma alanları oldukça geniştir. Su kaynakları temininden, kıyı ve liman yapılarına, ulaşım ağlarından maden sektörüne varıncaya kadar bir çok sektörde inşaat mühendisleri görev almaktadır.

İnşaat Mühendisliği Nedir?

İnşaat mühendisliği geleneksel olarak bir dizi alt disipline bölünmüştür. Askeri mühendislikten sonra ikinci en eski mühendislik disiplini olarak kabul edilir ve askeri olmayan mühendisliği askeri mühendislikten ayırmak için tanımlanmıştır. Ülkemizde inşaat mühendisliği kendi içerisinde teknik ofis mühendisi ve şantiye şefliği olarak ikiye ayrılmıştır. Bununla birlikte inşaat mühendislerinin uzmanlaşabileceği başlıca alanlar ise şöyledir;

 • Yapı Mühendisliği,
 • Geoteknik Mühendisliği,
 • Ulaştırma Mühendisliği,
 • Su Kaynakları Mühendisliği

  İnşaat Mühendisliği Tarihi

  Bilinen ilk inşaat mühendisleri, gelişen toplumun etkisiyle birlikte gelişime uğramış, bulunduğu çağın gereksinimlerine göre şekillenmiş bir mühendislik bilimidir. Duvarlar, yollar, köprüler, barajlar ve setler inşa ettiler; kuyular, sulama hendekleri ve hendekler kazdılar.

  Topluluklar, kasaba ve şehirlerde daha büyük insan grupları ile birlikte yaşamaya başladıkça, artan bu nüfusun doğal olarak ihtiyaçları da artmış oldu. Bu topluluklar güvenilir temiz su kaynaklarına, atıkları atma araçlarına, geçinmek için ticarete, ticaret için bir cadde ve yol ağına ihtiyaç duymuşlardır. Ek olarak, keşke olmasaydı diyebileceğimiz, düşmanlıklar sonucu, ticari ilişkiler sonucu ortaya çıkan düşmanlıklara karşı savunma mekanizmaları inşa etmek durumunda kalmışlardır.

  Tarihe Adını Yazdırmış İnşaat Mühendisi Eserleri

  Bilinen eski ve önemli Yapı Mühendisliği projeleri arasında, Roma İmparatorluğu’nun yolları, Çin Seddi, Mesa Verde’deki uçurum konutları, Copan, Palenque ve Tikal’deki Maya harabeleri yer almaktadır.

  Tarihteki birçok uygarlık, yöneticilerine ve tanrılarına anıtlar inşa etmişlerdir. Bunlardan bazılar, endüstri öncesi toplumlar tarafından inşa edilmiş olduğu tahmin edilen, tam olarak zamanı ve nasıl inşa edildiği halen gizemini koruyan Giza ve Stonehenge Piramitleri, ek olarak basit höyükler, bilinen ilk önemli inşaat mühendisi eserleri olarak kayda geçmiştir. Maalesef ki, bu harikaları tasarlayan mühendislerin isimleri, inşa teknikleri, yöntemleri antik çağda birçok gizem ile birlikte kaybolmuştur.